ابهام در طریق برگزاری کنکور 99

ساخت وبلاگ

هرماه سال 97 سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای پیرامون مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعلام کرد تنها در سال 98 دو مجموعه سوال برای آزمون سراسری طراحی خواهد شد و داوطلبان شرکت در کنکور سال 99 ملزم به پاسخگویی به سوالات بر اساس دروس نظام جدید هستند. در این مصوبه آمده بود:«در سال 99 فقط یک آزمون (یک مجموعه سوال) بر اساس نظام جدید آموزشی (6-3-3) برگزار می شود»

تاکید سازمان سنجش مبنی بر عدم وجود دو نوع سوال در کنکور 99 باعث شد، تا برخی از داوطلبان با اعتراض به فرصت کم برای شرکت مجدد در کنکور درخواست کردند تا این سازمان کنکور 99 را نیز با سوالات جداگانه برگزار کند. داوطلبان برای این تغییر به نکاتی از قبیل تعداد بالای داوطلبان نظام قدیم و ظرفیت کم قبولی برای رشته های مطلوب، تفاوت در کتاب های نظام قدیم و جدید و ضرورت استفاده از کتاب های کمک آموزشی جدید اشاره می کردند.

در نهایت شورای سنجش و پذیرش دانشجو ی کشور در اسفند ماه سال گذشته حاضر شد تا با تبصره ای آزمون 99 نیز مانند آزمون سراسری 98 با دو آزمون جداگانه  برگزار شود. در تبصره این مصوبه آمده است که داوطلبان با توجه به اینکه فارغالتحصیل نظام جدید و یا نظام قدیم هستند الزاما باید در آزمون مربوط به نظام آموزشی که در ان فارغ التحصیل شده اند، شرکت کنند و حال این مصوبه خود به یک چالش و ایراد تبدیل شده است.

چالش جدید داوطلبان کنکور 99
برخی از داوطلبان با ایجاد پویشی تحت عنوان «پویش اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی و اعطای حق انتخاب شرکت در کنکور سراسری 99 نظام جدید» خواستار انتخاب هر کدام از سوالات نظام قدیم و نظام جدید توسط داوطلبان شدند.

یکی از داوطلبان در پستی اینستاگرامی، پیرامون این موضوع برای وزیر علوم نوشت: «... من و خیلی از نظام قدیمی ها که به جای قیل و قال با توجه به شرایط خود مطابق قانون مصوب شما، خود را برای نظام جدید آماده می کنیم و به زحمت هزینه کردیم، ما در دیوان عدالت شکایت و تغییر تصمیم شورای سنجش اعتراض میکنیم، زیرا شما و داوطلبان پشت کنکوری هستید که خلاف گذشته نظام آموزش و بر خلاف قانون مصوب و اطلاع رسانی عمل کردید نه ما، این مسائل احتیاج به برنامه ریزی دارند و مسائلی نیستند که هر روز یک مصوبه ارائه شود. مگر اینکه شورا در صورت تغییر تصمیم خود، حق انتخاب نوع نظام را به افرادی که نظام قدیم هستند بدهد، استاد لطفا افراد را به بی قانونی و هوچی گری، تشویق و ترغیب نکنید و در تصمیم گیری ها همه جوانب را بسنجید.»

آخرین مصوبه سنجش صدای داوطلبان کنکور ۹۹ را درآورد

کارگروه دیده بان شفافیت و عدالت هم در بیانیه ای به این مورد پرداخت و با تاکید بر شکل انتخابی آزمون سراسری اعلام کرد: «از سازمان محترم سنجش درخواست می‌شود، از سال ۹۹ و تا زمانی که داوطلبان دیپلمه سال ۹۶ و ماقبل آن، بخش قابل‌توجهی از داوطلبان آزمون سراسری را تشکیل می‌دهند، با دو نوع سؤال و به شکل انتخابی آزمون سراسری را برگزار نمایند تا حقی از کسی ضایع نگردد.»

داوطلبان و تصمیماتی که تغییر می کند
هر چند قرار بود تا ثبت نام دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی از اهمیت کنکور کم کند اما استقبال ناچیز داوطلبان از این نوع ورود به دانشگاه، همچنان اهمیت کنکور را حفظ کرده است. کنکوری که بخشی از داوطلبان به علت رقابت شدید در به دست آوردن رتبه های مطلوب خود حتی حاضر می شوند یک یا دو سال پشت کنکور بمانند اما در نهایت با رتبه مطلوب خود وارد یکی از دانشگاه های مطرح بشوند.

همین موضوع باعث می شود تا تصمیم هایی که برای کنکور گرفته می شود با نگاهی به آینده تصویب و اعلام شود تا داوطلبان بتوانند با برنامه ریزی خود را برای کنکور آماده کنند.

اما تصمیم سازمان سنجش و پذیرش کشور در مهر 97 و سپس در اسفند 97 که منوط به کنکور 99 می شد، با تناقض و تغییری مواجه شد که داوطلبان را برای مدتی دچار سردرگمی کرد. ابتدا برخی از داوطلبان با توجه به فرصت کم خواهان ادامه روند برگزاری دو آزمون مجزا شدند و پس از ان عده ای که مصوبه سازمان سنجش را قطعی می دانستند و خود را برای سوالات نظام جدید آزمون 99 آماده می کردند با مشکل مواجه شدند. یقینا هم اکنون نیز این داوطلبان دچار سردرگمی شده اند چرا که اگر ملزم به شرکت در آزمون نظام قدیم کنکور 99 شوند باید در منابع درسی خود تغییراتی ایجاد کنند و این به معنای از دست رفتن فرصتی 6 ماهه خواهد بود.

آنچه که اکنون به عنوان تنها راه حل پیش روی داوطلبان و شورای سنجش و پذیرش دانشجو قرار دارد تا بتوان به تمامی داوطلبان چه آنها که تا کنون بر اساس قانون جلو رفته اند و چه افرادی که منتظر تغییر قانون بوده اند انجام داد، برگزاری آزمون های سراسری با دو مجموعه سوال نظام قدیم و نظام جدید است که داوطلبان نظام قدیم و به صورت انتخابی است.

دانشجوی کنکوریکنکور ,کنکور 99,...
ما را در سایت دانشجوی کنکوری دنبال می کنید

نویسنده : کنکوریها بازدید : 361 تاريخ : پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت: 1:49

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :